Obowiązkowe przedmioty w szkole średniej

Ina / 19 sierpnia 2021

Młodzi ludzie wybierają szkołę średnią pod kątem zawodu, który chcą wykonywać w przyszłości. Nie ma się więc czemu dziwić, że przedmioty w różnych szkołach mogą tak się różnić. Są z kolei też takie przedmioty, które chociażby nie wiadomo co się działo, w każdej placówce będą występować – niezależnie od profilu. Takim przedmiotem jest chociażby język polski. Często spotykaną książką do tego przedmiotu w szkołach średnich jest “Ponad słowami. Język polski. Podręcznik do 2 klasy liceum ogólnokształcącego i technikum. Część 1. Zakres podstawowy i rozszerzony. Szkoły ponadpodstawowe” (https://www.taniaksiazka.pl/ponad-slowami-jezyk-polski-podrecznik-do-2-klasy-liceum-ogolnoksztalcacego-i-technikum-czesc-1-zakres-podstawowy-i-rozszerzony-szkoly-ponadpodstawowe-anna-rowny-p-1386259.html). Autorami są Małgorzata Chmiel, Anna Cisowska, Joanna Kościerzyńska, Helena Kusy, Anna Równy i Aleksandra Wróblewska.

Ojczysty język polski

Łatwo jest nauczyć mówić się w swoim ojczystym języku. W języku miejsca, gdzie na co dzień się wychowujemy. Należy wiedzieć za to, w jaki prawidłowy sposób należy go używać. W tym właśnie ma pomóc podręcznik, który należy do cyklu “Ponad słowami”. Za jego wydanie odpowiedzialna jest Nowa Era – jedno z najbardziej znanych wydawnictw na rynku. Często korzystają z niego przyszli maturzyści. Trzeba bowiem pamiętać, że język polski to jeden z obowiązkowych przedmiotów, którego nie można zmienić. Teksty znajdujące się w środku zostały w taki sposób opracowane, że nikt nie będzie miał problemu z ich samodzielnym omówieniem i opracowaniem. Całość została uporządkowana w charakterystyczny sposób, aby móc płynnie przechodzić z jednego tematu do kolejnego. Na podstawie tej książki uczniowie dobrze przygotują się do matury.

“Ponad słowami 2. Maturalne karty pracy z dziennikiem lektur. Zakres podstawowy i rozszerzony – Szkoła ponadpodstawowa”


Nie jest to obowiązkowe, ale warto pomyśleć również o maturalnych kartach pracy. Jest to efekt pracy zbiorowej, który pomaga sprawdzić umiejętności w starciu z maturalnymi kartami pracy. Im wcześniej uczniowie będą podchodzić do tego typu prac, tym lepiej, ponieważ będą wiedzieli, co też muszą jeszcze nadrobić.

 

Dobre książki do języka polskiego

Ina / 16 sierpnia 2021

Wszystko zmienia się w ostatnim czasie. Nawet szkoła i oferta edukacyjna. W obecnych czasach dzieci mają szansę bazować na jeszcze lepiej przygotowanych podręcznikach, które żywo są w stanie zainteresować uczniów poszczególnymi przedmiotami. Niezależnie od tego, czy będziemy rozmawiać o chemii, fizyce, a nawet przedsiębiorczości. Nawet język polski, dzięki takim podręcznikom jak “Ponad słowami. Język polski. Podręcznik do 2 klasy liceum ogólnokształcącego i technikum. Część 1. Zakres podstawowy i rozszerzony. Szkoły ponadpodstawowe“, staje się czymś naprawdę przyjemnym.

Cykl “Ponad słowami”

Za ten podręcznik, który należy do cyklu “Ponad słowami” odpowiedzialni są Małgorzata Chmiel, Anna Cisowska, Joanna Kościerzyńska, Helena Kusy, Anna Równy,  a także Aleksandra Wróblewska. Grono uznanych autorów, którzy postarali się zrobić wszystko, aby nauka języka polskiego nie okazała się niczym nudnym. W książce pokazano, że starsze teksty literackie stanowią bazę dla wielu współczesnych dzieł, które na pewno zyskają aprobatę w oczach młodych uczniów. To co jest ważne to fakt, że młodzi ludzie uczą się analizować teksty pod kątem historycznym, filozoficznym, a także społecznym, punktując wszystkie najważniejsze wątki. Jest to poziom podstawowy i rozszerzony, dlatego może stanowić to doskonałą bazę dla wszystkich uczniów przygotowujących się do egzaminu dojrzałości. Im wcześniej uczniowie zaczną myśleć o maturze, tym dla nich lepiej. Tym szybciej będą oni w stanie opanować potrzebne materiały.

“Ponad słowami 2. Maturalne karty pracy z dziennikiem lektur. Zakres podstawowy i rozszerzony – Szkoła ponadpodstawowa”


Wydawać by się mogło, że do matury jeszcze tak dużo czasu, ale tak wcale nie jest. Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami, dlatego już na tym etapie można rozpocząć swoją “przygodę” z maturalnymi kartami pracy. Doskonała pomoc naukowa, gdzie w środku znaleźć można listę obowiązkowych lektur na tym poziomie nauczania.

 

Język polski – podręcznik

Ina / 13 sierpnia 2021

Wydawnictwo Nowa Era prezentuje publikacje: Ponad słowami. Język polski. Podręcznik do 2 klasy liceum ogólnokształcącego i technikum. Część 1. Zakres podstawowy i rozszerzony ze strony www.taniaksiazka.pl. Szkoły ponadpodstawowe autorstwa Anny Równy, Małgorzaty Chmiel, Joanny Kościerzyńskiej, Anny Cisowskiej, Aleksandry Wróblewskiej, Heleny Kusy.

Zagadnienia poruszane w książce zostały opracowane zgodnie z wymogami aktualnej podstawy programowej nauczania przedmiotu język polski w zakresie podstawowym oraz rozszerzonym na etapie szkoły  ponadpodstawowej i przekazane w sposób przystępny dla młodzieży. Materiał jest całkowicie zgodny z nową reformą programową. Książka przeznaczona jest dla  uczniów, którzy ukończyli osiem klas szkoły podstawowej.

Co znajduje się w podręczniku?

Podręcznik zawiera treści głównie z zakresu epoki romantyzmu. Zostały one zredagowane za pomocą prostego  i zrozumiałego dla młodzieży języka. W książce oprócz wiedzy teoretycznej znajdują się liczne propozycje ćwiczeń praktycznych, dzięki temu młodzież może zweryfikować aktualny poziom opanowania niezbędnych wiadomości na konkretnym przykładzie. Uczeń może również ćwiczyć sprawności takie jak: wyrażanie swojej opinii na dany temat oraz jej odpowiednie argumentowanie. Korzystając z publikacji uczeń uczy się prawidłowej analizy i interpretacji tekstów pisanych kultury polskiej, kształtuje umiejętność czytania ze zrozumieniem i wyszukiwania, selekcjonowania informacji. Są to sprawności niezbędne do zdania egzaminu dojrzałości z tego przedmiotu. Zagadnienia zawarte w podręczniku omawiane są w kontekście współczesnych wydarzeń w naszym kraju. Podręcznik jest doskonałą pomocą w procesie przygotowywania się do zdania egzaminu maturalnego z języka polskiego zarówno w zakresie obowiązkowym podstawowym jak i również zakresie rozszerzonym.

Podstawowym celem podręcznika jest rozwój ucznia –  formułowanie własnych opinii, a także otwarcie jego oczu na piękno szeroko pojętej kultury. Zamiast schematycznych i powtarzalnych lekcji języka polskiego proponowany jest nowoczesny sposób nauki, oparty o dyskusje i dzielenie się swoimi przemyśleniami.